نیازسنجی گلاسر و کاربرد پنج نیاز اساسی در استعداد یابی

نیازسنجی گلاسر نظریه‌ایست قابل تامل برای امروز ما. چرا که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما به صورت مصرانه‌ای تلاش می‌کنند ما را وادار کنند طبق میل آنها رفتار کنیم. هنگام تولد تنها کاری که از ما برمی‌آید، گریه کردن، دست و پا زدن و نق زدن که نوعی بیان خشم اولیه است. این گریه‌های اولیه تلاش برای ارضای نیاز به بقاست. به غیر از بقا که به میزان زیادی وابسته به فیزیولوژی ماست، به لحاظ ژنتیکی برای ارضای چهار نیاز روانشناختی دیگر

  1. عشق و احساس تعلق
  2. قدرت و پیشرفت
  3. آزادی
  4. تفریح

تلاش می‌کنیم. تمامی رفتارهای ما همیشه در آن لحظه که دست به انتخاب می‌زنیم بهترین انتخاب ما برای ارضای یک یا چند نیاز از این نیازهاست. ادامه‌ی حیات از جمله توان تولید مثل در ژن‌های تمامی موجودات زنده، گیاهان و حیوانات برنامه‌ریزی شده است. حیوانات سطوح بالاتر در برخی از نیازها با ما مشترکند.

بنابر نظریه نیازسنجی گلاسر ژن‌های ما بیش از همه حیوانات سطوح بالاتر، ما را برای چیزی فراتر از بقا و ادامه حیات برمی‌انگیزند. توانایی ما در شروع به ارضای نیازهایمان قبل از آنکه بدانیم چه می‌کنیم یا چرا این کار را می‌کنیم یکی از عجایب طبیعت است.

 

 

به تدریج که از شیرخواری به کودکی و سپس به بزرگسالی می‌رسیم، متوجه می‌شویم داشتن احساس خوب، مشکل و مشکل‌تر می‌شود و دلیل آن نیز پیچیده‌تر شدن روابط ما با دیگران است. نیازسنجی گلاسر میگوید حتی وقتی شاد هستیم ژن‌های ما توانایی احساس خوب داشتن ما را تنها به داشتن یک رابطه لذت‌بخش و مطبوع محدود نمی‌کنند. هریک از ما سطح ارضای نیاز خاص خودش را دارد که به او می‌گوید این نیاز یا آن نیاز ارضا شده است و دیگر لازم نیست برای ارضای ان تلاش بکند.

نیازسنجی گلاسر به صورت کلی

اگر صبح از خواب بیدار شدید و احساس کردید ناخشنود و ناراحت هستید، مطمئن باشید یک یا چند نیاز از نیازهای پنج گانه شما در حد مورد نظرتان ارضا نشده است. برای مثال وقتی صبح با حالت سرماخوردگی بیدار می‌شوید، درد ناشی از ان به شما می‌گوید که نیازتان به بقا و زنده ماندن از سوی یک عامل عفونی مورد تهدید قرار گرفته است. وقتی صبح با احساس تنهایی بیدار می‌شوید چون فرزند شما برای دانشگاه به شهر دیگری رفته، در واقع نیازتان به احساس عشق و تعلق ارضا نشده است. و …

هنگامی که نیازهای خود را بشناسید معمولا می‌توانید تشخیص دهید وقتی احساس ناخشنودی و ناراحتی دارید کدام نیازها ارضا نشده و وقتی احساس خوب و خشنودی می‌کنید کدام نیازها ارضا شده است. جهت دانلود تست نیازسنجی گلاسر  اینجا کلیک کنید.

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *